Tomasz Łysakowski jest trenerem biznesu, specjalizującym się w szkoleniach z zakresu technik sprzedaży, komunikacji, zarządzania personelem, motywowania pracowników i kontaktów z mediami. Prowadzi własną firmę szkoleniowo-doradczą, jako trener zewnętrzny współpracuje również ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorczości w Nieruchomościach oraz firmami szkoleniowymi Scholaris Club, TALO Group i Akademia Biznesu MDDP.

Na co dzień pracuje przede wszystkim z firmami prywatnymi. Z zakresu technik sprzedaży i obsługi klienta szkolił m.in. przedstawicieli handlowych (m.in. w MAKRO Cash and Carry i Kolporter S.A.) oraz konsultantów nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym (szkolenia dla DOMBUD S.A., Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, Nowak Estate i Mota-Engil Real Estate Management). W obszarze komunikacji i zarządzania czasem trenował kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli. Na polu wystąpień publicznych, prezentacji i pracy z kamerą szkolił pracowników Mazda Motor Logistics Europe, członka zarządu Euromark S.A. oraz inżynierów i konsultantów pre-sales Siemens Industry Software i CNS Solutions.

Dodatkowo prowadzi również szkolenia z zarządzania zespołem i motywowania pracowników (projekty m.in. dla Izby Celnej we Wrocławiu i mazowieckich oddziałów ZUS), organizacji i moderacji spotkań (treningi m.in. dla TRW Polska, Suedzucker Polska i KWS Lochow) oraz warsztaty z metodologii prowadzenia szkoleń (NB Polska – grupa Velux). Jako doradca ds. wizerunku i komunikacji zajmuje się m.in. opieką medialną oraz coachingiem komunikacyjnym sprzedawców, managerów, polityków i osób publicznych.

Szlify wykładowcy zdobywał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (2003-2006) oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (2003-2008). W latach 2007-2008 był polskim koordynatorem w międzynarodowym projekcie badawczym EU Kids Online, realizowanym pod auspicjami London School of Economics and Political Science. Jako trener zewnętrzny współpracował m.in. z holdingiem FORUM MEDIA oraz firmami szkoleniowymi HPR Group, Work & Training Service, Centrum Kreowania Liderów, Biznes Edukator, Talo Group, Future Centre Training Corporation, Idea Trainer House, SGP Training and Consulting, PODIUM Centrum Szkoleń i Ośrodek Szkoleń i Informacji EFFECT.

Od 2006 współpracownik Polskiego Radia, od 2007 r. ekspert z zakresu psychologii społecznej, marketingu i komunikacji w programach TVP1, TVP2 i TVP Info, od czasu do czasu do usłyszenia także na antenie TOK FM, Jedynki, Czwórki, VOX FM i Radia Dla Ciebie.

W 2009-2010 r. jako ekspert brał również udział w kampaniach medialnych, organizowanych przez agencję public relations Edelman Polska dla marek takich jak eBay i Discovery Channel.

Płynnie mówi po angielsku i hiszpańsku, na poziomie komunikatywnym zna również francuski i niemiecki.

Pasjonat

Największą pasją Tomka jest uczenie ludzi, jak radzić sobie w sytuacjach publicznych oraz w kontaktach z mediami, organizować produktywne spotkania firmowe, oraz optymalnie zarządzać czasem i stresem w pracy. Dzięki wiedzy, którą dysponuje jako trener, pasji, którą wkłada w jej przekazywanie (oraz wyczerpującym treningom przed kamerą, które na ogół muszą przejść uczestnicy jego zajęć), nowi pracownicy działów sprzedaży szybko przyswajają strategie i techniki, które zmienią ich w efektywnych handlowców, potrafiących sprzedać swój produkt najbardziej opornemu klientowi.

Innym zakresem działalności Tomasza są szkolenia managerskie: treningi, które nawet początkującym kierownikom i liderom szybko pozwalają nabyć kompetencje skutecznego lidera, potrafiącego motywować podwładnych nie tylko do tego, by byli nie tylko bardziej wydajni, ale i bardziej zadowoleni ze swej pracy. Przed uczestnikami swych treningów odkrywa Tomek w ten sposób fascynujący świat, w którym słowa, wiedza, pasja i umiejętności stają się narzędziami kontroli nad tym, jak nas odbierają bliźni i w jakim stopniu pozwalają nam sobą sterować.

Wykładowca

Karierę w edukacji rozpoczął w październiku 2003 r. na stanowisku asystenta w Instytucie Kultury i Komunikowania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Przez pięć lat nauczał tam studentów m.in. technik perswazji w reklamie oraz sztuki wystąpień publicznych. Równolegle prowadził zajęcia z retoryki i erystyki na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (2003-2006) i na Podyplomowym Studium Wiedzy o Polszczyźnie Wydziału Polonistyki UW (2007). Gościnnie występował z wykładami i odczytami m.in. na Uniwersytecie Gdańskim (2006) oraz – w ramach seminariów i konferencji organizowanych przez Komisję Europejską – w Fundacji Schumanna i na Uniwersytecie w Bratysławie (2009). W roku 2012 prowadził warsztaty z marketingu politycznego w internecie dla Fundacji Konrada Adenauera oraz trenował w zakresie komunikacji z wyborcą młodzieżówki PO i PSL.

W 2008 r. prowadził zajęcia z retoryki dla pracowników wojewódzkich sądów administracyjnych w Kielcach, Gliwicach i Gorzowie Wielkopolskim. W 2010 w zakresie wystąpień publicznych trenował wykładowców i studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W latach 2007-2008 uczestniczył w pracach polskiej grupy badawczej w EU Kids Online I – międzynarodowym programie badawczym, realizowanym pod auspicjami London School of Economics and Political Science. Jako koordynator prac polskiego zespołu, współorganizował workshopy programu w Warszawie, Brukseli i Salzburgu.

Człowiek mediów

Kolejne pole działalności Tomasza to współpraca z mediami. Początkiem przygody z dziennikarstwem było prowadzenie w latach 2005-2006 programu popularnonaukowego w internetowym TeamRadiu. Współpracownik Polskiego Radia (od 2006 ekspert w audycjach Programu IV Polskiego Radia, od 2007 – Jedynki), gdzie regularnie zabiera głos w programach naukowych i publicystycznych. Od 2007 r. ekspert na antenie programów Telewizji Polskiej: TVP1 („Kawa czy herbata”), TVP2 („Pytanie na śniadanie”) i TVP Info; od 2008 – w Polsat News („Interwencja Extra”); okazjonalnie do zobaczenia także na antenie TVN („Dzień dobry TVN”). Regularny komentator w TOK FM, do usłyszenia również na falach VOX FM, RDC, Radia Plus i innych polskich rozgłośni.

Nabyte w ramach praktyki akademickiej i w kontaktach z mediami doświadczenia i umiejętności wykorzystuje na co dzień, zarówno w działalności edukacyjnej, jak i w doradztwie. Jako ekspert i coach doradza firmom w obszarze marketingu medialnego oraz uczy rzeczników, polityków i pracowników administracji, jak nawiązywać i utrzymywać relacje z dziennikarzami, jak zainteresować dziennikarza własnym tematem lub produktem oraz jak przygotować i poprowadzić konferencję prasową.

Hobby

Siłownia i wszystko, co pachnie sportem…