Wszyscy wiemy, że nasza prawica (88 proc. składu Sejmu) podpadła ostatnio swym duchownym zwierzchnikom (Wielgus, telefony do Watykanu bez uzgodnienia z Glempem, lustracja). I że teraz będzie musiała za to zapłacić. Oczywiście z kieszeni nie swojej, tylko tych baranów, co płacą podatki.

Pierwsza rata poszła dziś w ustawie budżetowej: posłowie PiS-u, PO, LPR-u, PSL-u, małych kół prawicowych i Samoobrony sprezentowali hierarchom 40 milionów na kościółek, który Polska stawia Stwórcy w podzięce za zabory (suma równa 1/5 tego, ile dostaną wszystkie polskie wyższe uczelnie na sprzęt do badań). Pieniądze pójdą z funduszu przeznaczonego na renty i emerytury – i dobrze: wydatki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oszacowano w budżecie na ponad 50 miliardów. Co komu szkodzi urwać z tego niecały promil?

Oprócz nakładów na Kościół wzrosną też, chyba po raz pierwszy od 1989 roku, nakłady na badania naukowe; niestety, głównie w dziedzinie historii (ze szczególnym uwzględnieniem lustracji): prawie 200 milionów złotych otrzyma z budżetu IPN. Naukowcy nie-historycy będą się musieli, tradycyjnie, zadowolić ułamkiem tego, co przypadnie znacznie ważniejszym dla rozwoju i przyszłości Polski rolnikom i emerytom. Żadnych dodatkowych pieniędzy nie dostaną również lekarze i pielęgniarki, w czym objawia się głęboki geniusz Jarosława Kaczyńskiego. Jasne jest bowiem, że nic nie zredukuje liczby żyjących na rządowym garnuszku (przez co blokujących fundusze na kolejne Świątynie) emerytów i rencistów skuteczniej, niż emigracja ostatnich białych fartuchów.

Po raz pierwszy w historii ustawa budżetowa ma mieć (krótką) inwokację. Będzie nią parafraza sentencji Henryka Goryszewskiego: Nieważne czy Polacy będą mądrzy, czy głupi; zdrowi czy chorzy; żywi czy martwi. Ważne, by byli zbawieni.

0 0 votes
Article Rating
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czartogromski
16 lat temu

Amen.

Maciek
Maciek
16 lat temu

Pięknie.
W Iranie przynajmniej nie pieprzą, że są demokratyczni!

joe255
16 lat temu

kasa z rent i emerytur jak najbardziej a propos bo moherowa…
Nie, wcale nie jest to śmieszne, wcale.

lalamidoroz
lalamidoroz
16 lat temu

Mam pytanie do osobników, którzy w wyborach głosowali na kandydatów PO i mówili że ta partia jest alternatywą dla klerykalnych PiSiorów. Jak się teraz czujecie?

Uenifeu
16 lat temu

U Brochy pojawił się w komentach pomysł na robienie wlepek i wlepiania ich na murach swiątyni: np. „Tu jest Twój ZUS”, „Ta cegła to twoja składka” etc.

euromason
16 lat temu

chcialbym ci pogratulowac tomku. wydales dzisiaj rekami swoich poslow kupe kasy na fantastyczny gadget w postaci Swiatyni Opaczonej Bozi. na pewno masz teraz kupe zabawy. pozdrawiam cie serdecznie:).

lysakowski
16 lat temu

Euromasonie, oczywiście. Mam tę kupę!
I dzielę się nią z innymi, jak tylko mogę.

tysiąc motyli
tysiąc motyli
16 lat temu

.. tak to bywa, kiedy postępowa inteligencja krajowa koncentruje się na histerycznym krytykowaniu rządu wybranego w wyborach demokratycznych .. rząd krajowy zwraca się wtedy do dusz i umysłów tradycyjnej ciemnej masy z prowincji i wielkomiejskich slumsów, ciemnej masy, której istnienia postępowa inteligencja krajowa nie zauważa, a jeśli zauważa, to również ją histerycznie krytykuje ..

filkower
filkower
16 lat temu

tysiąc motyli: może to trochę nie skromne, ale rozmumiem, że uważasz, że to przeze mnie ten budżet, że niby jakbym się pochylił nad losem małorolnych, to byłby inny? Może racja? Czy to coś jak słynny „efekt motyla”? (zbierzność przypadkowa)

A ja uważam, że generalnie to tu tylko defetyzm, a przed chwilą w radio słyszałem Przemysława Edgara, który mówił, że nasza polityka zagraniczna jest super, i że wrszecie potrafimy artykułować nasze interesy przez co nasi partnerzy nas teraz już rozumieją, a w stosunkach z USA nastąpiła w ostatnim czasie wyraźna poprawa.

Amen

Maciek
Maciek
16 lat temu

Już mnie nic nie zdziwi, nic nie zaszokuje…
No chyba, że okaże się, że Kaczyński (Jarosław) grzmoci młodych chłopców.
Jak dostanę papierka, to opuszczę ten kraj. Na wiele lat!

Maciek
Maciek
16 lat temu

I głęboko wierzę, że kiedyś „wszystko będzie jak należy, na tym trzyma się świat”.
I jak kogoś dziwi postawa Platformy, to niech sobie przypomni takiego Stefka Niesiołowskiego sprzed 10 lat…

novic84
16 lat temu

Tomek Złosliwiec, little rascal:P
oczywiście, wydatki z budżetu na jakąkolwiek Świątynie są nieuzasadnione, nawet nie warto tego tematu wałkować.

Mój kolega historyk ucieszy się z dofinansowania na badania historyczne, zwłaszcza, że Cieszył się nawet z giertychowskiej amnestii maturalnej.

Dobranoc, pchły na noc.

Zdjęcie prowadzącego super, „PiŚ” genialne!

brocha
16 lat temu

Normalnie mnie k… wczoraj wzięła jak to przeczytałem, choć już wcześniej pisałem, że senat wprowadził tą poprawkę do budżetu. Ciekawe jak katolicy (świeccy) się na tą hucpę zapatrują? Wyrypani przez własne państwo i własny kościół – skoro są wierzący to może czas pomyśleć o apostazji?

A tak przy okazji – jak byłem dzieckiem i zmuszano mnie do chodzenia na religię, bo miejscowość mała (na południu Polski, co tez jest ważne), więc lepiej chodzić na religie dla świętego spokoju to ksiądz i katechetka wmawiali mi i mojej klasie, że bóg jest wszędzie i modlić się można wszędzie, to niech mi teraz katolicy odpowiedzą po co im w takim razie kolejny wielki kościół? Stare kościoły już są za stare, żeby się w nich modlić?

brocha
16 lat temu

Acha Goryszewski jeszcze kiedyś powiedział: Nieważne, czy Polska będzie biedna, czy bogata ważne, żeby była katolicka!

tysiąc motyli
tysiąc motyli
16 lat temu

.. filkower .. jestem za pozytywnymi rozwiązaniami a nie za naśladowaniem Marii Konopnickiej .. dlatego uważam, że zwycięstwo fundamentalizmu w Polsce równa się klęsce wykształconego racjonalizmu .. takiego, uktórego dyplom wyższej uczelni zbiega się z rzeczywistymi umiejętnościami ..

marco
marco
16 lat temu

masz składny jezyk ale głupiś chłopie jak urban

filkower
filkower
16 lat temu

tysiąc motyli: no to myślimy podobnie, tylko że w takim przypadku nie bardzo rozumiem o co chodziło ci w poprzednim poście. Może to był żart, a może cię lekko poniosło (co i mnie zdarza się ostatnio dość często). No bo jak ma się zachować „postępowa inteligencja krajowa” wobec „fundamentalistów”? Podobno klucz do zagadki „ukradło” dwóch „inteligentów z Żoliborza”. W każdym razie niektórzy tak twierdzą. Pozdrawiam

daavid
16 lat temu

ja tam się cieszę z tego, że jakiś czas temu doszedłem do wniosku, iż mimo tego że rozwój gospodarczy jest naprawdę zauważalny i przekłada sie na to czym się zajmuje, to jednak dobrze byłoby z tego katolickiego kraju się wyprowadzić tym bardziej, że i żyję bez ślubu od księdza a i dziecko księdza na oczy nie widziało 🙂 Dzięki wyprowadzce i zmianie adresu urzedu podatkowego, nie dędę musiał utrzymywać takich „dzieł bożych”.
Wyprowadzka w przyszły czwartek lub piątek 🙂

Bartini
16 lat temu

Ciekawe co moja uczelnia będzie musiała sprzedać w przyszłym roku, żeby dalej funkcjonować… O koniecznym remoncie basenu nawet nie myślę…

Franz
16 lat temu

Władzuchna tłumaczy, że to na cele „edukacyjne i kulturalne” (vide: http://www.radiozet.pl/gosc.php?id=1436 ) – mnie ciekawi czy pewne fanaberie finansowe Władzuchny nie są akurat w tym przypadku możliwe do zaskarżenia przez inne wyznania w oparciu o zapis w Konstytucji dot. rozdziału Kościoła od Państwa…

Swoją drogą ciekawe czy ktoś się kiedyś pokusi o kontrolę finansowania tej i podobnych inwestycji (np. bazylika w Licheniu)

Pytania z gatunku tych na które nie oczekuję odpowiedzi…

Pozdro!

Crazy Clown
Crazy Clown
16 lat temu

Dzisiaj min. Ujazdowski tlumaczyl, ze z tych pieniedzy nie bedzie budowana swiatynia, a jedynie centrum kulturalne. Co to wlasciwie ma znaczyc? Zdaje sie, ze znowu doskonale sie sprawdza zasda, ze kazde wytlumaczenie dobre.

socjopatyczna_malkontentka

Crazy Clown: na bibliotekę i działalnośc muzealną – tak się to nazywa. Aż jestem ciekawa katalogu zbiorów 🙂

Anonimowo
Anonimowo
16 lat temu

Okej, w porządku. Posłowie czują, że dadzą radę, że kraj da radę, okej. Okej, żyjemy chciał, nie chciał, w kraju nazywanym katolickim i część osób rzeczywiście może mieć taką fanaberię. Oczywiście, szanujemy ich. Niech nawet ta ich liczebna przewaga uzasadnia ustaloną kolejność – pierwsza niech będzie świątynia…

..ale spróbujcie wy luje pasiaste w przyszłym roku nie dać 40 baksów na NASZE biblioteki! Nasze pracownie naukowe! Nasze fanaberie! To pożałujecie.

Pamiętajcie, 2008: my sprite, wy pragnienie!

Maciek
Maciek
16 lat temu

A ja poproszę jakieś extra 10 milionów na badania podstawowe w zakresie neurologii. I 10 na przykład nad synantropizacją gatunków.
I 100 na badania nad lekami na psychozę maniakalno – depresyjną. To może pomóc naszemu parlamentowi:-)

daavid
16 lat temu

w którejś z gazet napisali, że średnio w tym poku każdy podatnik odda na swiatynię po 1 zł.

Filkower
Filkower
16 lat temu

Tak napisali w Dzienniku, ale mają chyba problemy z liczeniem, bo nijak nie mamy w Polsce 40 mln podatników.

uenifeu
16 lat temu

To będzie Opatrznościowa Biblioteka dorobku Łysiaka, Nowaka i innych ojców narodu.

camell
16 lat temu

Oczywiscie pod warunkiem ze sa sami wierzacy. Tych niewierzacych juz nic nie zbawi.
http://camell.blox.pl

filkower
filkower
16 lat temu

.. filkower .. jak chcesz żeby Ci wytłumaczyć? ..

tysiąc motyli
tysiąc motyli
16 lat temu

.. sorry to byłem ja .. nie w tym miejscu wpisałem Twojego nicka .. troszeczkę jestem dziś zakręcony, ale przynajmniej nie mam zafixowanego Urbana (jak kolega) marco , w swoim głupim umyśle ..

RaptoR
16 lat temu

Nu! A jesli, nie daj boze, zlamie noge, to dostane od zusu kwitek, ze pieniadze na moje leczenie zostaly dobrowolnie (posrednio przez poslow) przekazane na swiatynie opatrznosci bozej. I moge co najwyzej liczyc na kawalek rusztowania do usztywnienia owej nogi, jak tylko skoncza ow kosciolek 😛

Ruprecht Wspaniały
Ruprecht Wspaniały
16 lat temu

Blog o polityce nr 12 234 2345 11. Ale za to jest o sprawach ważnych i doniosłych, prawda?

tuje
16 lat temu

O Ruprechcie W.! Strzał to ślepy. Nie wystarczy ci strzykanie żółcią na blogu szanownego pana Jerzego Sosnowskiego?

A kysz maro! A kysz!

Kacper
Kacper
16 lat temu

„brocha Powiedział/a::
styczeń 26th, 2007 @ 8:28

A tak przy okazji – jak byłem dzieckiem i zmuszano mnie do chodzenia na religię, bo miejscowość mała (na południu Polski, co tez jest ważne), więc lepiej chodzić na religie dla świętego spokoju to ksiądz i katechetka wmawiali mi i mojej klasie, że bóg jest wszędzie i modlić się można wszędzie, to niech mi teraz katolicy odpowiedzą po co im w takim razie kolejny wielki kościół? Stare kościoły już są za stare, żeby się w nich modlić?”

hehe ja tez chodziłem bo musiałem, tyle że ksiądz nam na religii mówił, że jak mamy jakies problemy z własna seksualnością to możemy przyjść do niego na plebanie, on chętnie pomoże :)))))))))))))

Są pewne określone sytuacje, kiedy państwo może dotowac budowę gmachu o charakterze religijnym (np. po pożarze, ewentualnie w przypadku mniejszości religijnych) – pełnią one pewną funkcję kulturalną. Tyle że w PL mamy i tak po kościele na głowę (pamiętam wizytę ze znajomymi z zagranicy w Krakowie, i ich zdziwienie, że co drugi budynek to kościół) więc po kiego diabła budować następną świątynię? Nie ma to kompletnie żadnego uzasadnienia. Nawet sam kościół publikuje statystyki z których wynika, że na mszach jest coraz mniej ludzi…

nie ma znaczenia
nie ma znaczenia
16 lat temu

Ale się podpalacie. Ale taka dobra rada, jak was tak podpala wylewanie pomyj, to zatrudnijcie się w chlewni … będzie przynajmniej pożytek i szynka, a tak młócicie tylko słomę 🙁