Jak zrobić przekaz antynikotynowy, który rzeczywiście odniósłby skutek wśród nastolatków? Na chłopców w wieku gimnazjalnym na ogół nie działa straszenie chorobami, które na skutek palenia dadzą im się we znaki za 50 lat. Ba, jeśli już działa, to raczej w odwrotnym kierunku, niż chcieliby pedagodzy i rodzice: choroba to ryzyko, podejmowanie ryzyka to z kolei najlepsza droga do wysokiego statusu w złożonej z młodych mężczyzn grupie rówieśniczej.

Najlepszą metodą wydaje się w takich warunkach przekonać młodych palaczy, że papieros to obciach, nawet grając przy okazji na najniższych emocjach. Tego zadania podjął się właśnie w Stanach pewien uwielbiany specjalista od marketingu…

Oczywiście, przedstawiony film naprawdę nie jest częścią żadnej antypapierosowej kampanii społecznej (której pomysłodawca zamiast chodzić po programach śniadaniowych, musiałby się teraz ukrywać przed bojówkami politycznej poprawności), tylko satyrą firmowaną przez The Onion. Co zresztą wcale nie znaczy, że, pokazany współczesnym amerykańskim nastolatkom na serio, nie byłby wściekle skuteczny.

Najdziwniejsze jednak, że – wbrew temu, co nam się może wydawać w pierwszej chwili i co by przy okazji powtarzali jak mantrę gejowscy aktywiści – sam przekaz na dobrą sprawę z nikogo homofoba by nie zrobił. Co najwyżej nie zadziałałby na nie-homofobów. Ale od kiedy reklama musi działać na wszystkich?

0 0 votes
Article Rating
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bianka
Bianka
13 lat temu

– była kiedyś taka reklama propagująca niepalenie, która moim zdaniem najlepiej przemawiała do wyobraźni bez względu na wiek, mianowicie pewna pani ładna zapalała papierosa, a po kilku sztachnięciach robiła się czarna i wyglądała, jak mumia.. Naprawdę niezły klip.

Petrol
13 lat temu

Bianka :<Ppo kilku sztachnięciach robiła się czarna i wyglądała, jak mumia..

Ee tam, na mnie by nie działała – ja nawet lubię czarne i trochę zasuszone.

TŁ
13 lat temu

Bianko, czy to aby nie ta pani:
dove

Nauczyciel
13 lat temu

Ciekawy konflikt między prorytetami: zdrowie kontra polityczna poprawność. Wygrywa oczywiście PC.

Bianka
Bianka
13 lat temu

Petrol :

Ee tam, na mnie by nie działała – ja nawet lubię czarne i trochę zasuszone.

– heh, mówisz o rodzynkach ?..

—————————————————————————–

Tomku, tej pani do tamtej brakuje jeszcze kilku godzin charakteryzacji 😉

Anonimowo
Anonimowo
13 lat temu

Ciekawe, ile staruszce zapładcili z Dove?

Josefov
Josefov
13 lat temu

Wrinkled/Wonderful – bardzo mi sie podoba uzycie 'wonderful’ zamiast 'beautiful’. Taki na przyklad subaru forester to 'wonderful’ car (przynajmniej jesli wierzyc opiniom), ale z uroda juz bardziej na bakier. Tak tylko, na marginesiku…

cham
cham
13 lat temu

„wonder” to cud – „cud że babcia jeszcze żyje!”

Bianka
Bianka
13 lat temu

– myślisz chamie, że starsze panie nie mogą sobie żyć, bo co? – za dużo zmarszczek mają?..