Teoria Singularity to hipoteza, że w przyszłym rozwoju cywilizacji rolę głównych twórców postępu technicznego przejmą prędzej lub później od ludzi stworzone przez nich maszyny. Ray Kurzweil, amerykański wynalazca i futurolog (któremu, tak jak i całej teorii, na początku lutego poświęcił duży i świetny artykuł tygodnik Time) utrzymuje, że stanie się tak, gdy naukowcom uda się wytworzyć komputery inteligentniejsze od człowieka, czyli – jeśli utrzymają się aktualne trendy wzrostu mocy obliczeniowej procesorów – najpóźniej w okolicach 2045 roku. Według Kurzweila takie sztuczne inteligencje szybko nauczą się tworzyć inteligentniejsze od siebie maszyny, które z kolei stworzą jeszcze wydajniejsze sztuczne inteligencje – i tak dalej. Wywołać to ma lawinową zmianę w technologii, w efekcie której historia taka, jaką znamy, dobiegnie końca, a postęp technologiczny przyspieszy w sposób dla nas niewyobrażalny.

Kurzweil urodził się w 1948, w momencie wynalezienia samoapgrejdujących się maszyn (jeśli to nastąpi w zgodzie z jego przewidywaniami) będzie więc dobiegał setki. Planuje dożyć do tego momentu, bo jest przekonany, że czeka go wtedy nieśmiertelność. Choć sam przyznaje, ze nie jest ona celem samym w sobie: najbardziej marzy o tym, by zobaczyć ten świat zmieniony przez mądrzejsze od nas maszyny.

Czy Singularity to współczesna technoreligia, czy może coś więcej? Jakie są rzeczywiste perspektywy realizacji postulatów Kurzweila za naszego życia? Czy jeśli staniemy się nieśmiertelni i połączymy się z maszynami, wciąż jeszcze będziemy ludźmi? Na te i podobne pytania spróbuję odpowiedzieć dziś Hubertowi Augustyniakowi w programie „Na cztery ręce” (Czwórka Polskie Radio i Radio z Wizją, 23:00). Serdecznie zapraszam do słuchania i/lub oglądania.

Zainteresowanym przedmiotem polecam tymczasem nasz program sprzed dwóch tygodni, poświęcony współczesnym gadżetom rozszerzającym nasze funkcje poznawcze. Niestety, na razie bez wizji:

17
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tomasz ŁysakowskiArtur WaszkiewiczSylwekMcKamnezlysakowski_eu Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Sylwek
Gość

A zupelnie serio – Kurzweil jest przecie fantastą. Owszem, w nauce wiele się ostatnio dzieje, ale póki co różne biedne madonny muszą rozciągać sobie skórę implantami, by udawać, że są młodsze, gdyż nawet tak dostępnego i względnie prostego oraz posiadajacego naturalne zdolności organu nie umiemy odmładzać.

“Samopowielające się maszyny” – no przeciez już mamy takie, nazywają się komórkami i choć uprawiają niezłą magię, to nie wiem czemu wierzyć ignorantowi, który twierdzi, że te wytworzone przez nas będa w cudowny sposób lepsze. Wątpliwe, wydajnosc i skutecznośc większośći procesów w komórkach już osiąga często max tego co fizycznie możliwe, a jak widac zrobienie dzięki temu nieśmiertelnego organizmu wielokomórkowego jest, cóż… trudne.