Oszukać leniwy mózg

Chyba jestem pracoholikiem.

Co skłania mnie do tego przerażającego podejrzenia? Ano, jestem na wakacjach, a tu zamiast odpoczywać, zająłem się wykopywaniem starszych i nowszych programów, aktualizowaniem bloga i innymi rzeczami, za które nikt mi nie płaci, więc wewnętrznie motywują bardziej niż niejedno intratne zlecenie. Dziś audycja z ostatniej niedzieli (Jedynka Polskie Radio), poświęcona – nomen omen – motywacji:


Dla nielubiących słuchać link i komentarz ze strony Polskiego Radia:

Mnóstwo rzeczy w życiu zależy od naszych talentów, zdolności, ale również szczęścia. Natomiast motywacja jest nie do pominięcia. Ona stanowi o tym, czy zabierzemy się za coś. Bez niej nic nie osiągniemy – podkreśla w Jedynce psycholog Tomasz Łysakowski.

Za motywację odpowiadają płaty czołowe. – Mówi się, że jeśli mamy dobrze zorganizowaną gospodarkę neuroprzekaźników, to jesteśmy na ogół ludźmi sumiennymi i potrafimy się motywować. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu to odczuł: są przecież dni, kiedy trudno nam wstać z łóżka – wyjaśnia psycholog Tomasz Łysakowski.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że poziom motywacji kształtuje się różnie w zależności od pory dnia. – Dzięki temu możemy manipulować swoją motywacją, zabierając się za pewne rzeczy o odpowiednich porach. Żmudnymi sprawami zajmujmy się rano, a kontakty międzyludzkie możemy zostawić na popołudnie – wyjaśnia.

Nie można jednak w uwarunkowaniach biologicznych szukać usprawiedliwienia dla lenistwa, czy niskiego poziomu motywacji. – Jednym z narzędzi, które pozwalają nam efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby, jest organizowanie czasu lub samomotywacja – podkreślił w „Niedzieli z radiową Jedynką”.

Dostarczając sobie nagrody, trudne wyzwania łącząc z rzeczami przyjemnymi, po prostu oszukujemy mózg. – Ale ustalając nagrody, pamiętajmy, by dostarczać sobie rzeczy, z których zadowoleni będziemy także później. Zamiast słodyczy aktywność fizyczna, dzięki której mózg ćwiczy silną wolę – mówi nasz gość.

Jak w motywacji pomagają adrenalina i zakochanie? Dlaczego telewizja działa demotywująco? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przygotowała i prowadziła Iza Żukowska.

Ja też zapraszam – i życzę jak najwięcej motywacji do działania. Ot, by nam się chciało – zwłaszcza tam, gdzie nam się nie chce.

motywator

One thought on “Oszukać leniwy mózg

  1. Moim zdanie lenistwo to cecha narodowa Polaków. Kilkukrotnie próbowałem różnych moich znajomych zmotywować do realizowanie jakiegoś pomysłu i nawet ofiarowałem pomoc a jedyne co słyszałem w odpowiedzi to „Nie chce mi się”, „Nie mam czasu” itp. Gratuluję tym wszystkim, którzy potrafią się zmotywować i dążyć do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.