Wczoraj do swojej nocnej audycji w Czwórce zaprosił mnie Tomek Kosiorek. Jak zaświadcza dziś wpis na stronie Polskiego Radia, rozmowa o książce Adama Granta „Dawaj i bierz”, tradycyjnie, nie obyła się bez kontrowersji:

grant-Badania psychologów już od dawna dowodzą, że lansowane przez lata głosy, iż to egoiści odnoszą w życiu największe sukcesy, są błędem. Człowiek to istota społeczna i tylko współpracując innym, może w pełni się realizować – powiedział w Czwórce Tomasz Łysakowski, psycholog i trener biznesu.

Przyczynkiem do rozmowy w „Na cztery ręce” była niedawna premiera książki Adama Granta „Dawaj i bierz”. (…) Wyjaśnia on, że w naszym życiu równie istotną drogą do osiągnięcia sukcesu, co talent, pracowitość czy szczęście, jest właściwy balans pomiędzy dawaniem i braniem. Tyczy się to zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Podstawą jest, aby altruistyczną postawę prezentować niezależnie od sytuacji, nie licząc, że przyniesie nam ona określone korzyści.

Łysakowski do tematu książki podszedł z dystansem. – Dyskusje na ten temat pokazują, na jakim etapie znajduje się obecnie dyskurs psychologii biznesowej. Przez bardzo długi czas ekonomiści utrzymywali, że w biznesie warto jest być egoistą. Natomiast psychologowie [słowo EWOLUCYJNI niestety wypadło przy przepisywaniu – TŁ] już dawno mówią to, co Grant, badając tzw. altruizm odwzajemniony. Książkę oceniam oczywiście bardzo wysoko, ale aż tak ogromny zachwyt nad nią mnie odrobinę dziwi. [Z punktu widzenia np. biologa czy badacza teorii gier] ona po prostu nie wnosi za dużo nowego – ocenił.

Gość Czwórki podkreślił, że wyróżnia się dwa rodzaje altruizmu. Jeden z nich nie jest wcale postawą godną jednoznacznej pochwały, bo jest to skupienie się tylko na dawaniu i okazywaniu dobra naszym bliskim, co w linii prostej może prowadzić choćby do nepotyzmu, z którym również w Polsce spotykamy się na co dzień. – Ten altruizm krewniaczy nie jest na ogół przez nas aż tak mocno pochwalany. Wyróżnić i dostrzec wokół siebie chcemy przede wszystkim te osoby, które wykazują się bezinteresownym poświęceniem wobec wszystkich, nie zważając na to, czy w zamian coś otrzymają – zaznaczył.

Oczywiście, to nie wszystko, co dane mi było powiedzieć w programie. Tradycyjnie zapraszam więc do przesłuchania reszty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *