Takie rzeczy to tylko w Rosji są możliwe: wytrwali naukowcy przeskanowali DNA niemal wszystkich autochtonów płci męskiej w dwóch nadwołżańskich republikach autonomicznych: Czuwasji i Mari Eł (próbka badawcza: 350 tysięcy osób) – i zidentyfikowali gen łysienia. Badania omawiają: najnowsze Science oraz – zaraz za nim – PAP i Onet.

Nie wiadomo na razie, czy gen ów, noszący nazwę LIPH, to jedyny gen, którego mutacja powoduje wypadanie włosów u ludzi i czy występuje także w innych populacjach ludzkich. Wiadomo jednak, że jest to główny gen odpowiadający za uwłosienie Czuwaszy i Maryjczyków. Jego aktywność koncentruje się w mieszkach włosowych, gdzie LIPH koduje enzym nazywany lipazą H. Lipaza H wydaje się z kolei niezbędna do prawidłowej syntezy pewnych kwasów tłuszczowych, które pośredniczą w procesach podziału, migracji i różnicowania się komórek. Zmutowane wersje LIPH korelowały ze słabszym, później się pojawiającym i wcześniej zanikającym owłosieniem, i to nie tylko głowy. Gorzej radziły sobie bowiem z kodowaniem jednego ze związków tłuszczowych, kwasu lizofosfatydowego, w mieszkach włosowych. To najprawdopodobniej bezpośrednio hamowało u osób z wadliwą wersją genu podziały i różnicowanie się komórek, z których powstają włosy.

Co na dziś dzień wynika z ustaleń rosyjsko-amerykańskiego zespołu? Ano to, że za parę lat łysina (przynajmniej ta typu czuwasko-maryjskiego) może przejść do historii – wystarczy, że pojawi się bezpieczna terapia genowa. Za co, choć postępujące pustoszenie powierzchni mojej czaszki niespecjalnie mi przeszkadza, szczerze trzymam kciuki.

0 0 votes
Article Rating
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
brocha
16 lat temu

Tomek powinieneś dodać taga PRYWATA do tego postu 🙂

tuje
16 lat temu

Ej no [Brocha] – przecież Ł. napisał, że podobno „niespecjalnie mu to przeszkadza” 😉 😉

Hmmm… a może jakieś peruczki na allegro? 😉

brocha
16 lat temu

Nie no jak tak z sympatii dla Tomka, a nie ze złośliwości. Po jego galerii zdjęci widać, że sobie nic z tego nie robi, zwłaszcza, że wygląd ma adekwatny do nazwiska.

ml76
ml76
16 lat temu

od jakiegos czasu się o tym mówiło. a teraz się potwierdza.
tomku, taka głowa jest urocza i słusznie jesteś z niej dumny 😉

MACIEK
MACIEK
16 lat temu

A mnie tam łysina nie przeszkadza.
Godniej jest ogolić się na łyso, niż zapuszczać 'pożyczkę’!
Od dwóch lat regularnie likwiduję zarost na głowie…