swazilGdzieś między RPA a Mozambikiem leży sobie jedno z najmniejszych państw na kontynencie afrykańskim, zwane z angielska Swazilandem, a po polsku Suazi. Niewiele osób wie, że mimo mikrych rozmiarów państewko owo poszczycić się może całkiem sporym honorem: mieszka w nim bowiem aż połowa wszystkich suwerennych monarchów Afryki.

Wszystko za sprawą dość kuriozalnej konstytucji, która stanowi, że Suazi ma dwie głowy państwa. Pierwszą jest Ngwenyamswma (dosł. 'Król-Lew’,), który sprawuje kontrolę nad władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą (wedle naszych kryteriów Suazi jest monarchią absolutną i teokratyczną). Stanowisko to piastuje aktualnie 38-letni Mswati III, znany na świecie głównie z zamiłowania do nielicznych swazilandzkich dziewic, spośród których średnio raz do roku dobiera sobie kolejną żonę (do niedawna „zwykli” mężczyźni w Suazi profilaktycznie mieli zakaz zbliżania się do kobiet mniej niż 18-letnich – Król-Lew chronił swój monopol). Drugą głową państwa jest Ndlovukati (’Królowa-Słonica’), w której gestii pozostaje kontrola życia religijnego poddanych, wywoływanie (w razie potrzeby) duchów i deszczu oraz monopol na wytwarzanie parafarmaceutyków (w Suazi nie wierzy się w zachodnią medycynę, ochraniającą moc prezerwatyw czy inne antyafrykańskie herezje), dzięki któremu kraj może się pochwalić największym na świecie procentem zakażonych wirusem HIV (4 na 10 obywateli, wliczając starców i niemowlęta) i najkrótszą przeciętną długością życia (32 lata). Królową-Słonicą jest matka Króla-Lwa Mswatiego, Ntombi.

slonicaPo co to piszę? Ano, tak się składa, że zawiłości ustrojowe Swazilandu już wkrótce mogą zacząć Polaków żywnie interesować. Jak wszyscy wiemy, Sejm rozważać będzie wkrótce przywrócenie w Polsce instytucji Króla. Tymczasem odkąd Wilhelm II i Franciszek Józef 5 listopada 1916 usunęli z polskiego tronu Świętego Mikołaja, Polska ma tylko Królową. W dodatku tę samą od 350 lat. Dla porównania – Elżbieta II panuje w Wielkiej Brytanii dopiero 54 lata, a i tak świat zgadza się, że powinna mieć choćby szczyptę przyzwoitości i umrzeć lub abdykować, by zrobić miejsce na tronie. Jeśli nie synowi, to któremuś z wnuków.

Jezus miał do tej pory w Polsce status taki, jak książę Karol – jako syn Królowej był tylko Następcą Tronu. Dzięki inicjatywie grupy posłów PiS-u, LPR-u i PSL-u ma szansę zostać pełnoprawnym, suwerennym władcą – jak Mswati III. Że zaś jego Mamy nikt przy okazji nie zamierza detronizować, szykuje nam się wariant swazilandzki.

Będzie ciekawie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
49 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zenobia
zenobia
16 lat temu

Pambu nas pokaral 🙁
rozbiory i okupacja nie dokonaly tyle, co PiS, LPR, Samoobrona, Platforma, SLD, itd.

Bolek
Bolek
16 lat temu

Czy wielu ludzi w Polsce słyszało o pośle Górskim i pozostałych inicjatorach tego kuriozalnego projektu? Niektórzy posłowie za wszelką cenę starają się zaistnieć medialnie i chwytają się różnych,nie ważne że absurdalnych sposobów. Ważne jest,że dowiedziały się o ich istnieniu setki tysięcy telewidzów, radiosłuchaczy i czytelników gazet. Co z tego,że hierarchia kościelna odcina się od ich inicjatywy – ważne jest ,że przestali być bezimiennym sejmowym planktonem – mają swoje 5 minut sławy. Widocznie uważają,że dla kariery można zrobić wszystko – im coś głupszego ,tym większy rozgłos, wywiady i dyskusje we wszystkich mediach. Trudno o lepszą (i bezpłatną) reklamę.
Ciekawe,jak do tego pomysłu odniosą się polscy monarchiści? Bo na mur domyślam się, które Radio i Telewizja go poprze (łatwo zgadnąć…)

Marcin
16 lat temu

Już w maju poseł Górski zabrał głos na ten temat z trybuny sejmowej. Jest wytrwały, jego majowe wystąpienie można przeczytać tutaj.

lysakowski
16 lat temu

Pamiętam, pamiętam.
Niemniej temat wciąż inspirujący, zwłaszcza na pięć dni przed urodzinami Chrystusa Króla 😉

lalamidoroz
lalamidoroz
16 lat temu

może to reanimacja tradycji Ptolemeuszy? Faraonowie wstępowali na tron i żenili się ze swoimi siostrami, a jak nie bylo siostr, to z matkami, córkami, a czasami może nawet babkami i wnuczkami. w Grecji Edyp też żył z własną matką. On był król, ona królowa i nawet się rodziny wielodzietnej dopracowali. 4 dzieci mieli.

a Mswati, gdyby żył w Polsce, to długo sie nie trzeva zastanawiać, do jakiej partii by należał:-PPPPPPP

kenez
kenez
16 lat temu

Niewierzyłem że ten wspaniały kraj naprawde istnieje, ale Wiki nie kłamie…

Boże chroń nas przed królem! 😉

izmarel
izmarel
16 lat temu

A może by tak królem oglosić Batmana! Lepiej sobie radził z zaprowadzaniem porządku niż Jezus.
Albo Chuck Norris… To by było.

uchachany
uchachany
16 lat temu

Wkrótce będzie koronacja!
Już Marszałek świadom chwili,
w ancien regime’owych gaciach
piękny pisze panegiryk…

A na Dworze – rejwach wielki;
casting błaznów ktoś ogłasza,
ochmistrz w tłoku zgubił szelki,
paru parów dwórki maca…

I się pieni szampanskoje,
wino, whisky, wódka czysta!
Prze w lansadach na pokoje
solidaruch – monarchista!

Tu paciorek, tam ukłonek,
w śmiechu szczerym wytrzeszcz paszczy…
Ale jaja! Ja p…lę:
dom wariatów jak się patrzy!

Anonimowo
Anonimowo
16 lat temu

Do Bolka co powiedział: zawsze to być lepiej złapanym na idiotyźmie niż na dupie.

daavid
daavid
16 lat temu

po prostu Polska jest Chrystusem narodów 🙂

A tak prawie poważnie. Zdaje się, ze w Korei Północnej podobny status, do proponowanego Jezusowi, ma Kim Ir Sen. Mi się wydaje, że stawianie Jezusa obok tak parszywej postaci powinno być dla ludzi wierzących obrazą. Może mi się wydaje, bo wierzący nie jestem.

makowski
16 lat temu

powtórzę (jakem Ateista) to, co w innych blogach:
Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże!
(Łk 9, 590)
……………….
oraz (jakem Ateista) bpa Sławoja Leszka Głodzia:
Niech murarz buduje mieszkania, krawiec szyje ubrania, a posłowie niech nie wtrącają się do tego, na czym się nie znają
……………….
to ostatnie szczególnie trafne.
ja bym im zabronił też — o gospodarce, Polityce Zagranicznej, prawie, podatkach, edukacji, zdrowiu, mediach i samorządach…
a o reszcie — niech Bajdurzą…

lis powszedni
16 lat temu

genialne porównanie.

migg
16 lat temu

Co na to monarchiści? Ależ proszę: http://www.republika.pl/adnikiel/intronizacja.html
O Suazilandzie kiedyś Fidyk film nakręcił: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4213859

Brite
16 lat temu

Czy Sejm przyzna temu martwemu od milleniów Galilejczykowi władzę ustawodawczą? Czy będzie mógł wydawać rozporządzenia i dekrety? Czy będzie głównym wodzem naszej armii?

Ostatnio w Betlejem widziałem wielu dalekich krewniaków Joszuy, kilkoro z nich próbowało mi sprzedać koraliki i inne badziewie w imię przyjaźni polsko-palestyńskiej („Five dollar!”). Może dzięki takiemu posunięciu naszego Sejmu nie będą nas tak zdzierać na tych koralikach?

katolik
katolik
16 lat temu

Parszywi bluźniercy!
Dla prawdziwych katolików Jezus Chrystus jest Królem całego świata, Jedynym Królem. A Polska tyle mu zawdzięcza. Chrzest. Uratowanie i przetrwanie zaborów i okupacji niemieckiej i sowieckiej. Papieża Naszego Kochanego, którego cały świat kochał. On rozsławił Imię Polaków, a wy bluźnicie, kiedy nasi posłowie chcą Pana Naszego za te wszystkie dary, na które n8ie zasłużyliście.

leslie
leslie
16 lat temu
Reply to  katolik

Trollu, petlisz się we własnych niedorzecznościach? Co mam z naszego chrztu czy papieża, za co miałbym dziękować, poza tobą i takimi jak ty?

katolik
katolik
16 lat temu

Jezus oddał za was swoje życie na krzyżu. Cierpiiał i głosił naukę, kazał przebaczać wrogom. Nie potraficie docenić jego nauk i szydzicie z Boga Człowieka jak oprawcy na Golgocie!

katolik
katolik
16 lat temu

Nie macie prawa nazywać się Polakami. Prawdziwy Polak zawsze stanie w obronie Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny. Jesteście gorzej niż Żydzi i Niemcy. Jesteście zdrajcami polskości.

katolik
katolik
16 lat temu

Wstyd mi gdy czytam takie wypociny. Wstyd mi przed Bogiem i Najświętszą Maryją, która musi czytać takie bluźnierstwa jak ja porównujecie.
Módlcie się i żałujcie za grzechy, może Pan Bóg sie jeszcze nad wami ulituje i ześle łaskę nawrócenia!

lalamidoroz
lalamidoroz
16 lat temu

katolik!
„Najświętszą Maryją, która musi czytać takie bluźnierstwa jak ja porównujecie.”

Jesteś pewien, że NMP tu zagląda?
Wreszcie człowiek który równie mocny kontakt ze światami równoległymi, co HGW 🙂

Frant
16 lat temu

Katolik powiedział niczym rasowy nazista:
„Jesteście gorzej niż Żydzi i Niemcy.”
Dlaczego jesteśmy gorsi niż Żyd Jezus?! Przecież Jezus nie wywyższał się, nie uważał się za kogoś lepszego!

Brite
16 lat temu

„Wstyd mi przed Bogiem i Najświętszą Maryją, która musi czytać takie bluźnierstwa jak ja porównujecie”

Choć Rzymianie zapewne przynieśli na Bliski Wchód cywilizacyjny kaganek oświaty, wątpię jednak, by Miriam umiała czytać.

katolik
katolik
16 lat temu

Żydzi ukrzyzowali Jezusa Chrystusa. Niemcy zabili 8 milionów Polaków.
Polacy nie sa narodem bez winy. Są wśród nich tacy, co głosowali na Kwaśniewskiego, Millera, Wałęsę, działeli w UP i SB, a dziś należą do partii, które sprzeciwiają się temu co dobre dla narodu i polskości. Ale są katolikami i nigdy nie mordowali chrześcijan. Są więc w oczach Boga lepsi od Żydów, którzy nie są chrześcijanami więc nie mają co liczyć na życie wieczne, które człowiek może dostąpić tylko w Chrystusie. Są też lepsi od Niemców, którzy wymordowali tylu ludzi w czasie II wojny światowej i to nie tylko Polaków, ale także Żydów. Życie jest święte w oczach Boga a Niemcy nie potrafili tego uszanować i dzisiaj chcą, żeby jeszcze Polacy im płacili za to, że oni nas Polaków 50 lat temu mordowali. Bezczelny naród.

Matka Boska tak jak Pan Bóg widzi wszystko.

Brite
16 lat temu

Przyznajcie się, który to z czytelników, używając nicka „Katolik” podszywa się pod prawdziwy stereotyp? Wiadomo przecież, że stereotypy są nieprawdziwe!

katolik
katolik
16 lat temu

Pogodź sie z myślą, że w tym kraju są także ludzie myślący inaczej niż ty, michnik, tusk, paradoska czy żakowski. Że są prawdziwi Polacy. Nie boją się mysleć i pisać to, co myślą.
Nikt nie musi sie pod nas podszywać. Nikt nas nie musi udawać, chociaż niektórzy udają. Macie wtedy rozrywkę, ale wkrótce to się skończy i już żadnej rozrywki z deptania uczuć religijnych prawdziwych Polaków mieć nie będziecie.

czescjacek
16 lat temu

pewnie wszyscy i tak znają, ale z pozdrowieniami dla Katolika:

http://www.milosierdzieboze.com

czescjacek
16 lat temu

chlip, nie działa miłosierdzie boże 🙁

działa jeszcze kopia w googlach

lysakowski
16 lat temu

Czescjacek, to nie działa, ale za to działają cytaty z Leppera na wiki:
http://pl.wikiquote.org/wiki/Andrzej_Lepper

Poetyka podobna, styl też. Niestety, niektóre absolutnie niekatolickie. Choćby taki:
Jestem normalnym mężczyzną, co prawda kobiety nie pchają się drzwiami i oknami, ale gdyby tak było, pewnie wykorzystałbym to.

Oj, katoliku, co wy z tym Lepperem poczniecie?

lothian
16 lat temu

madre slowa. Mam jednak dwie drobne poprawki.
1. Krolowa dziewica panuje nam milosiernie niepelna 350 lat. Byla intronizowana przez Jana Kazimierza w czasie tzw. potopu w drugiej polowie XVII stulecia. 100 lat wczesniej na polskim tronie zasiadali jeszcze ostatni Jagiellonowie. Ztym faktem wiaze sie moja druga uwaga.
2. Wlasnie w XVI wieku za ostatnich Jagiellonow nasz kraj posiadal jednoczesnie dwoch krolow, ktorzy nie wplatali kraju w wyniszczajaca wojne domowa o tron. Byli to ojciec Zygmunt I zwany Starym i jego syn Zygmunt II August przez wspolczesnych zwany Mlodym krolem. Po smierci ojca zaprzestano uzywac tego ostatniego przydomku wobec syna. Przydamek „Stary” byl nadany krolowi nie ze wzgledu na podeszly wiek, gdysz nie byl on czlowiekiem starym, lecz jak bysmy to dzis powiedzieli w srednim wieku (nie pamietam dokladnie, ale zdaje sie nie mial jeszcze 50 lat w chwili koronacji syna). byl tak nazwany dla wygody dworakow, gdyz w kraju bylo dwoch mnarchow o tym samym imieniu. I tem przydomek pozostal w polskiej historii do dzis, choc jego wlasciciel nie dozyl zbyt sedziwego wieku. Bylo wielu krolow w Polsce zyjacych i panujacych znacznie dluzej niz on (chocby jego syn.

wracajac do meritum, uwazam ze pomysl na intronizacje Chrystusa jest kuriozlnym wyglupem w XXi wieku w skali nie tylko europejskiej, ale calego cywilizowanego swiata. Stawia to nas na jednym poziomie z przywolanym przez Ciebie „mocarstwem” (w pamieci pozostaje slawetna modliwa o deszcz).

lysakowski
16 lat temu

Lothian, dzięki za wskazanie błędu. Kolejna plama z rachunkami :/
Daje mi się, jak widać, we znaki fakt, że ukończyłem w liceum profil humanistyczny tudzież studia podobne. Tak czy owak, jak teraz patrzę, to pojąć nie mogę, jakim cudem 2006 minus 1656 dało mi 450. Kładę uszy po sobie, sypię popiół na głowę (jak Lepper na Jasnej Górze) i błąd poprawiam.

Pozdrawiam przy okazji.

Banshee
16 lat temu

Cudownych, białych, miłych,
radosnych, pogodnych,
spokojnych, zdrowych świąt
upływających we wspaniałej
atmosferze życzy…

Banshee

zenobia
zenobia
16 lat temu

katolik wyglada mi na takiego, co to nosi pasek z napisem „Gott mit uns” i zamawia jednym gestem piec piw

nalezy zadac pytanie, co tym sposobem nieudacznicy staraja sie ukryc ? dziadowski budzet, kolejne wyglupy Leppera albo Giertycha ? od czego ta ustawa ma odciagnac uwage ?

czytelnik.archiwista
czytelnik.archiwista
16 lat temu

@Zenobia: Gorski juz jest taki nawiedzony z natury
kiedys zajmowal sie wyzszoscia mezczyzny nad kobieta w katolickim malzenstwie
ale po rozwodzie juz mu glupio bylo – wiec nawiedzilo go jeszcze bardziej

lysakowski
16 lat temu

Banshee, dziękuję serdecznie!
Ja na razie nie życzę, bo mnie jeszcze parę wpisów przed Wigilią czeka 😉

Bolek
Bolek
16 lat temu

Tych, którzy wdali się w dyskusję z „Katolikiem” zapraszam na stronę http://trolle.joemonster.org/?troll=diakon
Z trollami się nie dyskutuje – można ich tylko zignorować.

katolik
katolik
16 lat temu

Sam jesteś troll.

Kacper
Kacper
16 lat temu

Przepraszam, a czy tak Matka i Syn mogą razem sobie królować? Czy może zdetronizują Matkę Bożą i obsadzą kogoś z młodszego pokolenia? Jeśli tak to to chyba sie nazywa przewrót i zdarza tylko w krajach trzeciego świata 😛

zenobia
zenobia
16 lat temu

katoliku: zrobie cos, czego Ty, prawdziwy polski katolik (TM) nie potrafisz, wybaczam Tobie. Bede moglic sie za Ciebie.

Duch Swiety krolem Polski!

btd
btd
16 lat temu

Te, katolik, a przyjmujesz ze ktos w te opowiesci sprzed 2000 lat nie wierzy? Po prostu szkoda marnowac czasu na bzdury?

btd
btd
16 lat temu

A poza tym wlasnie przez takich polakatolikow historia Polski jest taka jaka jest – europejskiego pacholka do kopania w dupe :-/

socjopatyczna_malkontentka

Ja mam takie dośc naiwne pytanie. To będzie król, prezydent, premier? Królowa zasiedziana historycznie, w związku z czym zostawmy, ale interesuje mnie, kto będzie podpisywał ustawy. Namiestnik Chrystusa na ziemi, Benedykt?

czescjacek
16 lat temu

miłosierdzie działa pod nowym adresem:

http://www.milosierdzie-boze.com/

niech będą dzięki Bogu o trzech promieniach!

qadam
qadam
16 lat temu

Psychiatry tu trzeba,koniecznie,a co bardziej krewkich w kaftan zasznurowac…
parafrazujac
Patrz Jezusie na Nas z nieba,Górski zinwokował,
Jezus spojrzał,się zachłysnął,poczem zwymiotował…

Istny dom wariatów
Jezus królem Polski,Marcinkiewicz szefem PKO BP,Kaczynscy prezopremierem,vice zostają burak z neofaszem a PiS ma poparcie w granicach 30%…
…Ten kraj na pewno nie jest normalny!

inny
inny
16 lat temu

Fascynuje mnie, jak ładnie w tekstach historycznych, czy też publicystycznych linkach, które podałeś, autorzy pięknie, powściągliwie potrafią pisać „król miał x żon”.

Król miał x kochanek. Miał x dziewcząt do piep… (bez urazy dla płci pięknej) Tak to się chyba nazywa w języku polskim.

czescjacek
16 lat temu

no bo kochanków to miała taka caryca katarzyna, królowie mają tylko żony przecież.

lysakowski
16 lat temu

Inny, w ichniej kulturze to jednak, mimo wszystko, żony. Kochanki, z tego, co wiem, są także, ba, nawet pewnie zwykłe dziewczęta do piep***a się trafiają. Ale co żona, to żona – nawet jeśli ma numerek 11.
Zresztą, także w naszym, judeochrześcijańskim kręgu nie zawsze dominował model 1+1. Jak zaświadcza Pismo Święte, król Salomon miał pod koniec życia 700 żon i 300 nałożnic. Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić, w jaki sposób je wszystkie zdołał obsłużyć (nie mówiąc już o upilnowaniu) i kto mu je liczył – ale przecież Biblia mylić się nie może 🙂
Pan Katolik pewnie potwierdzi.

Razer
16 lat temu

Pomysł koronowania Jezusa na króla Polski to ukoronowanie głupoty części posłów. I koronny dowód, że zbyt częste przebywanie w kościele jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego 🙂

zurek77
zurek77
16 lat temu

Łysakowski, ale pajac z ciebie!!
Ja jestem slabo wierzący i do koscioła chodzę rzadko.
Sam pomysł z koronowaniem Chrystusa uważam za pozbawiony sensu.
Ale nie wiem co ma piernik do wiatraka z tym porównaniem z królem afrykańskiego państweka.
Wiem, że te jak na rasowego lewaka przystało klepiesz rownież antyklerykalne dyrdymały na kazdym kroku, az pewnie Urbanowi będzie głupio, ale ja pytam:
co to za porównanie?? Jezusa nie ma wśród żywych chodzących po tej ziemi, wiec porównanie nie stosowne.
A skoro już przez tą uchwałę porównujesz Polskę do malego afrykańskiego absolutystycznego państewka to wyjedź stąd.

leslie
leslie
16 lat temu
Reply to  zurek77

„Jezusa nie ma wśród żywych chodzących po tej ziemi”

i nigdy nie było, jak na postać literacką przystało