Reklamowy temat dnia to bez wątpienia Mobilking ze spotem, o którym powiedzieć, że kontrowersyjny, to jak stwierdzić, że istnieją politycy bardziej wygadani od Pawlaka:

Na ten cudowny (rzadko kiedy widzimy w Polsce reklamy równie przemyślane, z tak fantastycznie zdefiniowanym targetem i dopasowanym do tego targetu przekazem) klip natknął się rano Tuje na salonowym blogu Tatarstan. Dla niezorientowanych: Tatarstan jest znaną (zarówno z poziomu postów, jak i urody) prawicową blogerką; jak się jednak okazuje bardziej blogerKĄ niż prawicową: o spocie bowiem nasza publicystka wypowiedziała się w tonie, którego nie powstydziłaby się Wanda Nowicka:

Idiotki, bawią się zabawkami mężczyzn. Na koniec lektor ogłasza, że są rzeczy tylko dla prawdziwych mężczyzn. W domyśle samochody i nowy operator komórkowy. A blondynki? Do garów i do łóżka. (…)
Czytelnicy Azjaty wiedzą, że Azjata ma poglądy prawicowe. Ale Azjata jest też feministką, mimo że na prawicy podobno feministek nie ma (to znaczy są, ale nie chcą się nazywać feministkami – feministki to przecież te, co chodzą na Manify i mają owłosione nogi…!). I dlatego ja się z reklamy nie śmieję.
Ogłaszam więc, że jestem blondynką z biustem i tyłkiem.
[Święta prawda, rzecz potwierdzi każdy, kto Tatarstan widział.]
A jak się kończy traktowanie kobiet jak kretynek, które powinny siedzieć przy garach i czekać na prawdziwych mężczyzn w łóżku, to niech wam, drodzy prawdziwi mężczyźni, przypomni ten grób. [Tu Tatarstan pokazała grób Marylin Monroe.]

Nic to jednak przy reakcji, którą w „Dzienniku” zaprezentowały ortodoksyjne przedstawicielki ruchu wyzwolenia kobiet (wyzwolenia, jak wiemy, ze wszystkiego oprócz ubrań)…

Magdalena Środa:

To jest taki poziom, jakby ktoś leżał na sofie i puszczał bąki. Ktoś chce zbić pieniądze na chamskich zagrywkach. Na pewno skuteczna byłaby też reklama z papieżem jedzącym chipsy, ale nikt tego nie robi. [Hmmm, obawiam się, że niewiele reklam w swoim życiu pani Magdalena widziała…] Jednak jeśli chodzi o poniżanie, wyszydzanie i naśmiewanie się z kobiet, to okazuje się, że nie jest to problem.

Manuela Gretkowska:

Krytykując ten spot, wpada się w patos i można być oskarżonym o poprawnie polityczny feministyczny fanatyzm. Oskarżą cię o to, że nie łapiesz ironii i dlatego takie reklamy są szantażem. Ten spot trafi idealnie do ludzi pokroju Macieja Giertycha. Elita tego nie kupi, a reszta będzie porozumiewawczo rechotać.

Co racja, to racja, choć trudno nie rechotać również na myśl o Gretkowskiej fantazjującej o starym Giertychu śliniącym się do młodych lasek. W całej tej kuriozalnej tyradzie literatki od gadających wagin i znanej striptizerki (pamieta ktoś jeszcze rozbierany plakat Partii Kobiet?) najlepsze jest jednak odwołanie się do elitarności, bodaj najsprawniej wypunktowane przez Licealistę:

Ciekawe skąd się Manueli Gretkowskiej wziął nagle ten Maciej Giertych, który ma tytuł naukowy profesora, więc siłą rzeczy, czy pisarka i feministka tego chce czy nie, to do elity należy bardziej niż ona.

Ech, zastanawiam się, ilu na świecie jest mężczyzn, którzy mimo że lubią śmiać się z głupich dowcipów o kobietach, przestaną to robić dlatego, że jakaś Środa, Gretkowska lub nawet Tatarstan powie im, że to obciach.

14 komentarzy

 1. No to co scenki nr3 z tej reklamy – straz pozarna. Niech jakas feministka przyjdzie do mojej jednostki i zobaczymy jak bedzie fruwac. Bo do trzymania linii trzeba miec sile i mase. I zdecydowana wiekszosc bab nie da rady.

  A co do obciachu – predzej Gretkowska niz jakas nie wiadomo skad wyjeta Tatarstan.

  btd
 2. Niech ten sam operator zrobi drugą markę, skierowaną tylko do kobiet i reklama będzie odwrotna (Z facetami przy garach, odkurzaczu, praniu i prasowaniu) 😉

  Jenek
 3. >Tomek Łysakowski
  Dzięki za zauważenie i za docenienie. Polecam się na przyszłość 🙂

  >Jenek
  Ależ w Polsce już jest jedna marka telefonii komórkowej, której targetem są kobiety – MyAvon. Tysiące konsultantek i (rzadziej) klientek używa tych telefoników – jeden różowy dość ładny model)! A jako, że Avon w ogóle nie reklamuje się w mediach, a tylko poprzez swoje konsultantki spotów w tym stylu tejże sieci raczej nie zobaczymy w TV.
  Swoją drogą takie reklamy mogłyby być zabawne: mężczyzna próbujący ugotować zupę (zalewa całą kuchnię), wyprasować ubranie (dziura na pół pleców), upilnować dzieci (dzieci jak to dzieci – nie do ogarnięcia 😉 )… Pewne rzeczy są tylko dla prawdziwych kobiet.

  Pozdrawiam!

 4. dobrze by było gdyby był operator tylko dla kobiet ,a w pudełku ze starterkiem można było by znaleść kilka plakatów z super umięśnionymi nagimi facetami,brelok w kształcie penisa i wielki wibrator

  agi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *