Jak się zmieniały wzorce rodziny w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i co z tego wynika – nie tylko dla naszej przyszłej demografii. Rozmowa z ostatniego „Między Ziemią a Niebem”:

A co do odpowiedzi na postawione w tytule pytanie (która w samym programie nie padła), pamiętać trzeba, że jest nad wyraz prosta: Polki nie rodzą, gdyż są coraz lepiej wykształcone i (jeśli decydują się pozostać w Polsce) średnio coraz biedniejsze. Żaden z tych czynników nie jest decydujący (ba, bieda nawet sprzyja płodności tam, gdzie kobiety nie mają dostępu do edukacji, by wspomnieć choćby prawie każdy kraj Afryki), ale ich połączenie to doskonały przepis na demograficzne samobójstwo. Takie właśnie samobójstwo sobie powolutku (w końcu wciąż jest nas jakieś 36 milionów, więc wymieranie trochę potrwa) w tym momencie popełniamy. Nie sami: towarzyszą nam w tej drodze m.in. Rosja, Białoruś i Ukraina. Podobne do nas w treści i formie: pozbawione społeczeństwa obywatelskiego, kseno- i homofobiczne, skorumpowane państwa, których świat bądź nie lubi, bądź ma je gdzieś – i z których zniknięcia większość globu niewątpliwie się ucieszy.

Niestety, nie jest to odpowiedź ani strawna dla przeciętnego Polaka przy niedzielnym obiedzie, ani poprawna politycznie, ba, recepty z niej płynące pachną absurdem (nawet najwięksi obrońcy polskiej tkanki narodowej nie proponują, by zakazać dziewczynkom nauki!), więc rozmowa na antenie musiała zatrzymać się na banałach…

0 0 votes
Article Rating
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
;]
;]
9 lat temu

Przed wojną urzędnik\kolejarz mógł utrzymać swoją rodzinę a dziś… 😀

Zwykła płaca nie zapewnia dziś wychowania „następców”.

Czemu po PRL nie wzrosła dzietność a spadła… pogorszyło się życie przemysł był rozsprzedawany zwijany powoli (bez pomysłu wizji w przyszłość) kopalnie zalewane. Nowe pokolenie nie znalazło dobrej pracy… zalew rynku importem, zagraniczne sieci handlowe,…, bajka ale nie dla mas a jednostek *(Które Pan szkoli aby wykorzystywać masy ?)

i brak rozliczenia PRL !

Edukacja ;]

Bo stopa życia się nie poprawia zwykłym ludziom, a nowy elastyczny czas pracy zadziała jeszcze bardziej pro rodzinnie ! Może poza jednostkami i znajomymi królika.

Afryka ;] inny klimat, szałas i nie ma problemu mieszkaniowego ;]

Mieszkania obecnie buduje się dla zarobku i spekulacji.

http://wpolityce.pl/artykuly/15262-polki-rodza-na-wyspach-najwiecej-dzieci-ze-wszystkich-mniejszosci-donosza-brytyjskie-media-to-policzek-wymierzony-naszej-polityce

http://wpolityce.pl/wydarzenia/56016-porazajace-dane-demograficzne-ponad-300-tysiecy-polskich-dzieci-przebywa-za-granica-zapasc-coraz-blizej

Trener biznesu ? Chyba bliżej prawdy jest Naganiacz.

maro
maro
9 lat temu

Panie Tomaszu ile ma Pan dzieci ?

andrzej
andrzej
9 lat temu

Panie Tomaszu jest przekonany o swojej bezbłędnej diagnozie. Niestety myli się Pan, a wypowiedź jest jak najbardziej poprawna politycznie.