Richard Dawkins, znany w Polsce przede wszystkim jako autor książek Samolubny gen i Bóg urojony oraz miniserialu religioznawczego The Root of All Evil?, wypuścił właśnie za pośrednictwem Channel 4 jeszcze ostrzejszy dokument o tym, w co wierzą ludzie, pod równie mocnym tytułem: The Enemies of Reason.

Pierwszy, wyemitowany w poniedziałek odcinek “Slaves of Superstition” jest już na Googlu i YouTubie. Ponieważ nie wiadomo, ile tam jeszcze pobędzie, radzę pospieszyć się z oglądaniem:

Emisja drugiej części, “The Irrational Health Service”, 20 sierpnia o 20:00 w Channel 4.

17
Leave a Reply

avatar
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Archwium Blogów » Blog Archive » Wiara kontra naukaMisiekWiara kontra nauka « Hardcore dla myślącychretsefNiki Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
doodge
Gość

Ciekawe, bardzo ciekawe… Dzięki za namiar 🙂

oo
Gość
oo

Wreszcie facet wali tu nie tylko w religię gdyż to już się robiło nudne. Teraz na film o bredniach, w ktore wierzy lewactwo.

tuje
Gość

To już się naprawdę robi nudne. Gość kiedyś tak błyskotliwy zajmuje się jakimś duperelami. Zgłupiał na starość, czy to po prostu pierwsze objawy Alzheimera?

Przypomina to historię wielu sławnych fizyków z końca XIXwieku, którzy święcie wierzyli, że w gmachu fizyki wszystie cegły są już na swoim miejscu. G..no prawda. Parę lat później okazało, się że to co uważali za murowany zamek, okazało się kupą co najwyżej cegieł.

Czy to oznacza, że od jutra uwierzę w te wszystkie bzdury i przesądy? A gdzie tam. Ale tracić czas i życie jak Dawkins teraz? No way. Chyba, że dla forsy, którą za to płacą naiwni frajerzy kupujący jego książki, czy oglądający jego filmy. No to się tutaj sprytny Dawkins nie odróżnia specjalnie od tych, których tak zwalcza czy obśmiewa. “Z samych siebie…”. Z samych siebie.

Zatem: czołem frajerzy!

brocha
Gość

no właśnie czekałem, ąż się pojawi 🙂 dzięki Tomek za cynk.

Tuje może i duperele, ale może w końcu jak ktoś popularny się za to weźmie to będzie to miało jakąś siłę oddziaływania?

zly rasta
Gość
zly rasta

Jakież to nienaukowe ! faktycznie, jakiś nowy rodzaj krucjaty sobie facet uroił i co gorsza, dla wielu nie sposób się z nim nie zgodzić. smutno mi boże …

egon
Gość
egon

Stary pryk rulez!

btd
Gość

Frajerzy chodza do kosciolow, meczetow, synagog itd i sa pociskani przez kaplanow.

A po ch.. cie rusza jak Dawkins spedza swoj czas i wydaje kase. Jeden pisze krytycznie o religi, inny wystawia dupe. Dla kazdego cos milego.

pandemonek
Gość
pandemonek

czytam Tuje i widzę, że także tu bywają ludzie, dla których błyskotliwi mogą być tylko ci, którzy mają takie same poglądy jak oni.
tylko jak wykombinowaać, jakie poglądy ma Tuje oprócz krzyczenia zawsze na nie?

btd
Gość

No, na przyklad nic nie sprawi zebym stwierdzil ze b16 jest blyskotliwy.

Tomasz
Użytkownik

Btd, a gdyby B założył więcej cekinów?

Niki
Gość
Niki

Dzięki wielkie za namiar. Świetny film! Już rozsyłam… Btw. Gratulacje za hardkorową stronę!

tuje
Gość

Chyba nie doczytałoś BTD – o wydawaniu forsy przez Dawkinsa nic nie pisałem. Pisałem o zarabianiu forsy przez Dawkinsa – masz jakieś problemy z rozróżnieniem?

Jaka jest różnica między płaceniem za ostatnie książki Dawkinsa a płaceniem za usługi kościelne? Taka, że za te ostanie nie można jeszcze płacić kartą? Więcej różnic jakoś nie widzę. Co gorsza, znam takich którzy oczadzieli na studiach i teraz się z radością skłądają na swoje wspólnoty, to dopiero choroblwe przypadki. To prawie jak tacy, którzy nie przeczytawszy niczego z wczesnego Dawkinsa (jak był jeszcze naukowcem) twierdzą, że “Dakwins wielkim naukowcem jest”, a jako podpórkę ustwiają te wszystkie Deluzjony i Iluzjony.

Aha, jakby sie odezwali jacyś innie prócz [BTD] specjaliści od wydawania pieniędzy: bardzo mnie boli, że nie mam wyjścia i musze płacić na świątynię Opatrzności i na pensje dla szkolnych klechów oraz świeckich mącicieli. Tym niemniej bardziej mnie boli, jak się dowiaduję, że muszę również płacić na rolników, górników, uchylających się od pracy itp. Jakieś co najmniej 1000 razy bardziej mnie to boli (jak sobie popatrzę na kwoty, pododaję i pomnożę…) – tutaj klamerka się zamyka – owszem [btd], interesuje mnie wydawanie pieniędzy – ale tylko MOICH PIENIĘDZY.

tuje
Gość

Btw [BTD] – nie rozumiem tego passusu o “wystawianiu dupy” – mógłbyś rozwinąć? Jakoś nie chwytam tych politycznie poprawnych metafor.

retsef
Gość
retsef

Derren Brown rulez 😀

trackback

[…] ŻakowskiegoMiss i DominatrixWC niespodziankaWC Kwadrans – powtórkaJak faceci robią dzieciW co wierzą ludzie?Przebój na niedzielęLogo na dwa tysiącleciaWe are like the women who you beat!Przegląd […]

Misiek
Gość
Misiek

Wydaje mi się, że dla pełniejszego obrazu warto obejrzeć część drugą, poniżej link:

http://video.google.co.uk/videoplay?docid=6004927014381716642&q=%22enemies+of+reason%22+duration%3Along&total=8&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=3

A tak ogólnie rzecz biorąc to moje wrażenie jest troszeczke inne niż Twoje, Tuje. Dawkins chce pokozać nam w tym programie bezmyślność i łatwowierność ludzi. Chyba większym problem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest łatwość z jaką nie którzy ludzie potrafią przyjąć wyssaną z palca bajkę za pewnik, a nie to na co idą pieniądze z naszych podatków – na to i tak nie mamy wpływu.

trackback

[…] nie widzieli części pierwszej (“Slaves of Superstition”), polecam wcześniejszą lekturę notki sprzed tygodnia. Tych, co ten pierwszy stopień wtajemniczenia mają już za sobą, zapraszam zaś na dalszy ciąg […]